RSS Новости:

Најновији број часописа „Саборност“ XVIII (2024)
33. том Сабраних дела о. Г. Флоровског
Трећа књига Сабраних дела м. Јована (Зизијуласа)
Изашло из штампе треће, допуњено издање књиге „Сећање на будућност“
Изашла је из штампе књига А. Ђаковца „Тројичност Божије једноставности“.
„Увод у хришћанску етику“ Александра Ђаковца
Беседа митрополита силивријског г. Максима
Три деценије архијерејске службе митр. Игнатија
Циклус богословских предавања „Службе у Цркви“
Часопис „Саборност“ у категорији истакнутих националних часописа: М52

Презентација је израђена
са благословом Његовог преосвештенства Епископа пожаревачко-браничевског
Г. Игнатија

Пријава на e-mail листу (?)

30.6.2015. | Култура » Промоције

Промоција првог тома лексикона „Свештенослужитељи Браничевске епархије“, Старо Село, 2015.

Промоција, Старо Село, јун 2015.

У уторак, 30. јуна 2015. године, у организацији Дома културе у Старом Селу (општина Велика Плана), организована је промоција првог тома лексикона „Свештенослужитељи Браничевске епархије“.

Присутнима се најпре обратио мр Дарко Ивановић, аутор књиге, који је у свом излагању најпре говорио о вишегодишњем истраживању различитих државних и црквених архива, као и разговору са свештенством и њиховим породицама, прикупљању података, сведочанстава и фотографија, на основу којих је саставио биографије свештеника и ђакона који су служили на територији Епархије браничевске, од најраније писаних пописа до данашњих дана. Г. Дарко је затим поменуо најзначајнија имена и догађаје везане за Епархију браничевску, затим конкретније за Великопланско намесништво и на крају Староселску Црквену заједницу.

Промоција, Старо Село, јун 2015.

У другом делу вечери, уредник издања, протођакон Златко Матић, је присутнима представио принципе црквеног издаваштва Одбора за просвету и културу Епархије браничевске, и начин на који уредништво у њих смешта оваква историографска дела. Наиме, у Цркви историја није приповедање ради поуке, већ „у сабрању васкрслих, са Првенцем усталих из мртвих, она (историја), препорођена, опрана, преображена и сабрана, долази из будућности и показује се као историја спасења, истинита или црквена историја. Црквено издаваштво не може имати важнији циљ од овог — да позове на литургијско сабрање и сусрет са свим временима, просторима и личностима, које ћемо препознати у Телу Христовом. [...] Зато, у поменути богословски контекст сврставамо и ово наше издање, овај истраживачко-издавачки подухват, као и само прегнуће и жртву аутора да проучи и педантно попише имена и биографије највећег могућег броја свештеника и ђакона, који су служили и који служе на простору данашње Браничевске епархије.“

На крају је одржана дискусија са присутнима.